S:t Sigfrids katolska församling

Tack!

Håll dig uppdaterad

Prenumerera på de senaste nyheterna

  • Facebook

Swish: 1230961961

Bg: 5173-8490

Myndigheterna tar bort restriktioner för att förhindra spridning av covid-19

och stiftets tidigare rekommendationer och anvisningar kring mässfirande tas bort den 29 september  • Den 29 september återinför Stockholms katolska stift därför mässplikten för söndagar och påbjudna högtider.

  • Deltagartaket på 300 personer för allmänna sammankomster och offentliga tillställningar avskaffas finns det inte längre några särskilda begränsningar för hur många personer som får befinna sig i våra kyrkolokaler eller hur många som får sitta i samma sällskap.

  • Även om Folkhälsomyndighetens allmänna råd om att förhindra smittspridning försvinner den 29 september betonar myndigheten vikten av att ovaccinerade personer fortsatt håller avstånd till andra människor – och då främst äldre och riskgrupper - samt att vi alla fortfarande måste vara uppmärksamma på symtom på covid-19 och stanna hemma om vi känner oss sjuka.50 visningar